Vos valanda ir 15 minučių skrydžio iš Kauno – ir mes jau Geteborge, antrame pagal dydį Švedijos mieste. Šiaip niekada negalvojau, kad lankysiuos Geteborge, tikrai nebuvo mano planuojamas ar labai norimas aplankyti miestas. Tiesą sakant, nelabai apie tokį ir žinojau. Bet kažkaip šiemet labai rūpėjo kur nors ištrūkti savaitgaliui, o dar labiau – aplankyti Kalėdų mugę kažkuriam Europos mieste. Labai patogus skrydžio laikas savaitgalio kelionei, itin maža skrydžio kaina ir Geteborgo Kalėdinių mugių aprašymai suviliojo ir beveik paskutinę minutę būtent šis miestas tapo mūsų žiemiško savaitgalio kryptis.

Švedija penktadienio vakarą mus pasitiko tikra šiaurietiška pūga. O kitą dieną švietė saulė ir baltas spindintis sniegas Geteborgo miestą pavertė tikra žiemiška pasaka. Geteborgo centrą lengva apeiti pėstute, kartkartėmis užsukant kažkur trumpam sušilti. Mums labai patiko miestas, jo tvarkingos gatvės, kanalai ir tiltai, parkai ir jaukios parduotuvėlės.

Man labai patiko skandinaviško namų dekoro parduotuvėlės. Jaukumas, šiluma, Kalėdos, žiema – tokia nuotaika sklido iš jų dekoro.

Vaikų rojus – didelė ir be galo įvairaus pasirinkimo saldainių parduotuvėlė.

Fika – labai svarbi švedų kasdienybės dalis. Pažodžiui Fika – tai kavos pertraukėlė. Bet Švedijoj tai reiškia daugiau nei tik kava. Tai metas sustoti, skirti laiko draugams ir bendravimui. Juk mūsų gyvenimuose tikrai per daug bėgimo ar ne? Su kava ar arbata gardžiuojamasi įvairiais saldžiais kepiniais. Ir mes būtinai ragavome tų gardžiųjų bandelių – su cinamonu, su kardamonu, su šafranu ir apelsinais.

Geteborgas yra svarbus jūrų uostas, didžiausias Skandinavijos šalyse. Šalia uosto yra įdomus baltai raudonas pastatas Lill Bommen, kuriam švedai davė vardą “Lūpdažis“. Prie pastato – amžinai Geteborge įstrigęs burinis laivas “Barken Viking“ – “Lojantis vikingas“. 1950 m. atplaukęs į Geteborgą čia ir liko, nes yra aukštesnis nei vėliau pastatytas Alvsborg tiltas.

Miesto centre – Geteborgo botanikos sodas. Tikiu, labai gražu čia šiltuoju metų laiku. Bet visus metus, kasdien, veikia Geteborgo “Palmių namas“. Tai egzotinių augalų oranžerija, tikrai labai gražu ir verta aplankyti, tuo pačiu ir sušilti vaikštinėjant po žiemišką miestą. Įėjimas nemokamas.

Dar viena nemokama, mums tikrai patikusi vieta – Geteborgo gamtos istorijos muziejus. Šis muziejus truputį toliau nuo miesto centro, patogu nuvykti tramvajumi. Įspūdinga muziejaus aplinka, labai patiko didelės salės su gyvūnų griaučiais ir iškamšomis.

Vakarais Geteborgo miestas tampa šviečiantis ir puošnus. Dailiai papuoštos gatvės, šviečia parduotuvių vitrinos ir prabangūs viešbučiai. Žybsi kalėdinių eglučių lemputės.

Geteborge gruodžio mėnesį veikia kelios Kalėdinės mugės. Viena jų savaitgalį šurmuliuoja seniausiame miesto kvartale – Haga. Mugė veikia pagrindinėje Hagos gatvėje ir savaitgalį čia tikrai labai daug žmonių. Prekiauja rankdarbiais, Kalėdų dekoracijomis, saldumynais. Gatvelėje daug restoranėlių ir kepyklėlių, kur taip pat pilna žmonių, besimėgaujančių Fika. Bet džiaugiuosi, kad penktadienio vakarą per pūgą mes buvome atvykę į Haga – tuomet mugė jau buvo pasibaigusi, buvo visiškai tylu ir ramu, o žybsinčios lemputės ir krentantis sniegas kūrė Kalėdinės pasakos nuotaiką. Šeštadienį jau buvo šurmulys ir veiksmas.

Na o didžiausia visoje Švedijoje Kalėdinė mugė ir Kalėdinis miestelis veikia Geteborgo pramogų parke Liseberg. Ji buvo pagrindinė ir pati laukiamiausia mūsų šio savaitgalio kelionės dalis.

Parkas Kalėdoms nuostabiai gražiai išpuoštas. Vakare, kai sužimba lemputės, tampa tikru Kalėdinės pasakos miesteliu. Skamba šventinė muzika, veikia didelė čiuožykla, iš mugės kioskelių kvepia skrudintais riešutais ir bandelėmis. Čia ragavome ir Glogg – švediška karšto vyno versija. Tiekiama su prieskoniais, migdolais arba razinomis. Man jis pasirodė kiek per saldus, vokiškoji versija labiau tinka mano skoniui. Vakarais parką apšviečia net 5 milijonai lempučių. Elektrą joms gaminasi pats parkas – turi savo vėjo jėgainę. O be viso to, veikia ir dalis parko atrakcionų – žiemą veikia ne visi, bet tikrai užteko ir tų kurie veikė. Aš nemėgstu ekstremalių atrakcionų, tad man vienas iš smagesnių – traukinys su kalniukais, kuris lekia pakankamai greitai, bet širdis dar lieka savo vietoje. O pati nuostabiausia – grandininė karuselė, ta senovinė, kur skrieji ratu, ant sėdynės su grandinėmis. Bet kaip aukštai ji iškelia ir kaip greitai lekia! Buvo nerealu. Sūnus, žinoma, ėjo ant tų baisiųjų, kur varto žemyn galva ir skrieja baisuliniais greičiais. Yra parke ir didelis apžvalgos ratas, vaizdai atsiveria gražūs, bet man nebuvo smagu, nes nemėgstu ilgai kaboti aukštai ( turiu aukščio baimę ).

Parke taip pat veikia ir nemažai restoranų/užkandinių. Ėjome, ne tiek iš alkanumo, kiek reikėjo sušilti. Žmonių daug, tad nėra paprasta rasti laisvą staliuką prisėsti. Einant į atrakcionų parką žiemą – būtina šiltai apsirengti. Nes lekiant karuselėmis, šaltis trigubinasi. Parke yra padarytos laužų/šilumos vietos, bet mums vienu metu jau būtinai reikėjo eiti į vidų šiltos arbatos.

Bilietus į Liseberg parką būtina pirkti iš anksto internetu. Ir labai nelaukti, nes bilietų gali ir nebebūti. Yra kelių tipų bilietai: tik įėjimas arba įėjimas plius karuselės kiek nori kartų. Tai jei mėgstate suptis arba esate su vaikais – vienareikšmiškai pirkti su karuselėmis. Mes bilietus pirkome sekmadieniui, nes šeštadieniui jau nebebuvo. Eilės prie karuselių nebuvo didelės. Patarčiau į karuseles eiti kol dar šviesu, nes temstant ir sušvinant lemputėms, žmonių skaičius parke labai padidėja, tad prie populiariausių atrakcionų nusidriekia eilės.

Truputi praktinės informacijos apie Geteborgą.

Iš oro uosto į miesto centrą važiuoja autobusas. Bet mums trims pigiau kainavo išsikviesti taksi per Uber programėlę.

Gyvenome šiek tiek toliau nuo miesto centro, netoli tramvajaus sustojimo. Susisiekimas tramvajais greitas ir patogus. Mes pirkome 72 valandų bilietus suaugusiems (vaikas tada važiuoja nemokamai).

Viešbutį užsakėme su pusryčiais ir vakariene, kad nereikėtų sukti galvos, kur pavalgyti, nes Švedijos restoranuose nėra labai pigu. Gyvenome šiame viešbutyje.

Tiek mūsų įspūdžių iš žiemiško Geteborgo. Tikiuosi, ir kitais metais pavyks išvykti pasidžiaugti Kalėdinėmis mugėmis už Lietuvos ribų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.