Į Sudargo piliakalnių kompleksą norėjau jau seniai, buvau mačiusi gražius vaizdus iš ten kitų keliautojų nuotraukose ir pasakojimuose. Vasarą pritrūkome laiko, mūsų keliai vedė kitais maršrutais. Bet šių metų šiltas ir saulėtas ruduo tikra dovana keliautojams ir mes aplankėme Sudargo piliakalnius dar esant vasariškiems orams, visai prieš pat gamtai nusidažant rudeniškų spalvų palete.

Šakių rajone esantį Sudargo piliakalnių kompleksą sudaro 5 piliakalniai: Balnakalnis, Žydkapiai, Bevardis, Pilaitė ir Vorpilis. Viduramžiais čia stovėjo viena svarbiausių gynybinių pilių kovose su kryžiuočiais. Šis piliakalnių kompleksas laikomas svarbiausiu po Kernavės istorine bei archeologine prasme.

Visa Sudargo piliakalnių komplekso teritorija labai gražiai sutvarkyta. Tarp piliakalnių veda patogūs takeliai, yra žemėlapiai, prie kiekvieno piliakalnio -informacinis stendas. Į piliakalnius veda laiptai, kai kurie jų gana statūs. Šiaip, kol apeini visus piliakalnius, toks nemenkas ir gana sportiškas žygis gaunasi. Bet vaizdai aplink to tikrai verti. Gražiausias vaizdas atsiveria nuo aukščiausio – Vorpilio piliakalnio. Yra kur ir pailsėti – suoliukai, pavėsinės ir žaidimų aikštelė vaikams.

Kryžiuočių pulkai dažnai puldinėjo Sudargą. 1317 metais kryžiuočiams pavyko užimti Sudargo pilį. Kautynėse didikas Sudargas žuvo, o jo šeima pateko į nelaisvę. Pilis buvo sudeginta, o gyvenvietė nusiaubta. Sudargo pilies gynėjų atminimui sukurtas paminklas. Jo autoriai – skulptoriai tėvas ir sūnus Vidas ir Aldas Cikanos. Jei skaitėte mano pasakojimą apie Zyplių dvarą, pamenate, kad ten sutikome skulptorių Vidą Cikaną, Zyplių dvaro prikėlėją ir šeimininką.

Iš Sudargo piliakalnių važiavome į Plokščių kaimą. Plokščiuose teka Vaiguvos upelis. Tai ne tik paprastas upelis, bet upė – gatvė. Nes šalia jos gyvenantys žmonės į savo namus patenka tik važiuodami per šį upelį – gatvę, jokio kito privažiavimo prie šių sodybų nėra. Į Vaiguvą suteka aplink esantys šaltiniai, todėl vanduo čia visada švarus ir šaltas, upelio dugnas nusėtas akmenukais. Visas upelis nėra ilgas – apie 5,5 kilometro, o upės – gatvės dalis sudaro apie 200 metrų. Šalia upės – gatvės yra nutiestas pėstiesiems skirtas takelis, o svetingi Vaiguvos upės -gatvės sodybų šeimininkai lankytojus vaišina obuoliais.

Grįžtant namo kita nei įprasta Nemuno puse, dar sustojome ir desertui įkopėme į Žemosios Panemunės piliakalnį.

Važiuojant per Lietuvą akys džiaugėsi dėl mūsų krašto žalumos ir gamtos grožio. O žvelgiant į sodybas, visose matėme obelis, tiesiog svyrančiom iki žemės šakom nuo gausaus obuolių derliaus. Obuolių metai šiemet. Prie Sudargo piliakalnių radome obelį ( kaip ir niekieno… ) visą aplipusią puikiausiais obuoliais,o ir apačioj prikritę jų, skaniausių, kai kurie jau pradėję ir pūti. Prisirinkome paragauti. Plokščiuose pasivaišinome irgi labai skaniais obuoliais – kokia puiki idėja taip pavaišinti atvykusius!

Ruduo – puikus metas įvairiausiems obuolių pyragams ir desertams ruošti. Bet kai tokie orai- nelabai yra kada, tiesa?

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.