Saidės upeliukas – vos 5 kilometrų ilgio. Nors mažutis ir neilgas, bet galingas ir sraunus. Saidės upelis išteka iš  Didžiulio ežero, visas šniokšdamas ir gurgėdamas srauniai teka savuosius 5 kilometrus ir įteka į Nerį. Juo nuteka Trakų ežeryno pertekliniai vandenys. Prie upelio yra neilgas, vos 0,75 km pažintinis takas. Bet galima pasivaikščioti ir toliau, einant šniokščiančio upeliuko pakrantėmis. Upeliuko vaga pilna apsamanojusių riedulių, o tekėdama per juos, Saidė atrodo kaip tikras kalnų upelis.

Atvykus prie pažintinio tako, randame tako žemėlapį, bei rodyklę: į vieną pusę pažintinis takas, į kitą Neries ir Saidės santaka.

IMG_4753

IMG_4754

Pirmiausia patraukiame link santakos, pramintu taku palei upeliuką.

Saidės upeliukas.

IMG_4761 IMG_4768

Takelis palei upeliuką siauras, vietomis kelią pastoja užgriuvę medžiai.

IMG_4769

Saidės akmuo. Gali būti, kad jis stovėjo didelės upės šlaite kažkur šiaurėje, Švedijoje ar Suomijoje. Tada judėjo ledynai, atplėšė gabalą uolos ir jį rideno. Kol atriedėjo iki Lietuvos, iš uolos liko šis riedulys.

IMG_4776

Saidės ir Neries santaka. Akmenuota, kaip ir pati Saidė.

IMG_4783 IMG_4787

Nuo Santakos pasukame tuo pačiu takeliu atgal prie rodyklių. Kadangi jau yra alkanų, čia pat randame aikštelę prisėsti ir pavalgyti.

IMG_4815

Užkandę, keliaujame Saidės pažintiniu taku. Takas – tai tiesiog laukiniame miške pramintas takelis palei upelį. Miškas ne bet koks, o didžiulių gumbuotašakių ąžuolų, kai kuriems iš jų daugiau nei 200 metų. Miškas džiugina grynu oru, paukščių čiulbesiu ir Saidės šniokštimu.

IMG_4818 IMG_4821 IMG_4830 IMG_4832

Pavargus, galima prisėsti ir pasvajoti :). O tais, kurie nenori sėsti ant akmens, taip pat yra pasirūpinta 🙂

IMG_4826IMG_4833

Miškas pilnas žiedų. Žibutės, plukės, kiti jau mums nepažįstami žiedai.

IMG_4792

IMG_4771_Fotor_Collage mazas 1 IMG_4811_Fotor_Collage mazas 2 IMG_4864_Fotor_Collage mazas 3

O štai šis gražuolis, panašus į žydinčią alyvą, vardu Žalčialunkis. Visas augalas – labai nuodingas. Paliesti jį nėra pavojinga. Bet ant odos patekus augalo sultims – jau blogai. Pakramčius augalo šakelę, sutinsta lūpos, pažeidžiama burnos gleivinė, net gali iškristi dantys. Pavojus dar didesnis karštą vasaros dieną, nes augalas turi daug eterinių aliejų, kurie, esant aukštai temperatūrai, garuoja. Labai nuodingos šio augalo uogos. 10- 12 uogų jau gali būti būti mirtina dozė. Reikia ypatingai saugoti vaikus, kuriems labai knieti paragauti įvairių nepažįstamų uogyčių ( kurios, beje, gražiai raudonos ). Va toksai gražuolis. O žiedai jo kvepia. Bet medus iš jų taip pat nuodingas. Seniau buvo laikomas svarbiu vaistiniu augalu. Ir dabar įeina į kai kurių homeopatinių preparatų sudėtį.

IMG_4853_Fotor_Collage mazas

Prie tiltelio per Saidę yra medinių lentų takelis.

IMG_4898

IMG_4838

Kitoje pusėje yra platesnis takas mišku. Arba galima brautis pro medžius ir krūmokšnius, aptikti visokių žalčialunkių, ir eiti palei upelį ( kaip kad dariau aš ).

IMG_4846

IMG_4850 IMG_4856 IMG_4859

Pasivaikščiojimą baigėme kopimu į Stirnių piliakalnį. Užkopėme laipteliais vienoje pusėje, o nusileidome kitoje.Vietos gyventojų protėviai pasakodavo, kad senovėje ant šio kalno, vadinamo Aukštuoju, stovėjo didelė pilis. Bijantiems aukščio šiek tiek nerimą gali kelti kelios ištrupėjusios piliakalnio laiptų pakopos. Juolab, kad tais laiptais lipa ne tik bijantys aukščio, bet ir jų atžalų mažos kojytės.

IMG_4873_Fotor_Collage IMG_4882 IMG_4888

Smagus pasivaikščiojimas tikrai patiks, kas nebijo šiet tiek susitepti batų keliaujant ne mediniu taku, taip pat perlipti per keletą nuvirtusių medžių ar prasibrauti pro tankesnius krūmokšnius – taip pamatai daugiau įdomių dalykų :). Tik, žinoma, reikia saugotis nuodingų augalų.

Apie pažintinį taką: http://neriesparkas.lt/marsrutai/saides-pazintinis-takas/

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.